Italiensk 1700-tals flintlåsmusköt
2019-05-20
644469
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 EUR |
FLINTLÅSMUSKÖT, Italien / Sardinien, ca 1700-1730,
sällsynt jaktbössa, valnöt, förgyllda genombrutna mässingsbeslag, ursprungligen tillverkad för kvinnor eller unga, beslag med putti och jaktmotiv, signerad Siniscal, längd 91 cm.
Åldersrelaterat slitage.