Pistoler i schatull
2019-05-26
643144
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
MÅLSKYTTEPISTOLER, 2 st, omkring 1800-talets mitt, den ena med sidohammare, brytbar pipa och uttagbar metallbehållare, den andra fjäderdrivern, båda för avfyrande av lösa blykulor drivna av tändhattar, med skurna kolvar, längd 32 resp. 28,5 i mahognyschatull med kultång och hammare.
Slitage, den ena pistolen omarbetad samt med spricka, mögellukt, nyckel saknas