Ring guld med diamanter
2019-05-11
642087
| Klubbat belopp | 2 000 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
RING, 14 k guld och silver, fasettslipad syntetisk safir, bekransad av 14 små diamanter med rosenslipning, ringskenans sidodekor av blommor och blad, 1800-talets andra hälft, ringstorlek ca 20 mm, total vikt ca 7,2 g
Stenar med hack och slitage