Nakterhus från Amerikanska Flottan

Klubbat för:

10 500 SEK

7 000 SEK

NAKTERHUS, US Navy, 1900-talets första hälft, E.S Ritchie & Sons, USA, stomme i mässing med bemålade metalsfärer, invändigt belyst, märkt "Negus - New York: Compensating Binnacle, U.S. Navy, Type: S, No. 163, Made by E.S Ritchie & Sons Inc. Bookline Mass", höjd ca 133 cm

Detta föremål ingår i tema-auktionen "Nautica"

Åldersrelaterat slitage, diverse bucklor förekommer, belysningen ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

638263

2019-04-29