Väggur 1800-tal
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGUR, 1800-talets andra hälft, sk Schwarzwaldur, emaljerad urtavla med romerska siffror, förgylld ram, urverket monterat i trälåda, yttermått ca 44x37x12 cm
PROVENIENS: Ågerup Säteri, Norra Rörum, Skåne
slitage, avslag på urtavla
638153
2019-05-12