Buddhastaty
2019-04-28
637952
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 15 000 SEK |
BUDDHASTATY, 1700/1800-tal, Thailand, den stående Buddha håller händerna i positionen "Abhaya mudra" (mudra utan rädsla), förgylld brons, monterad på senare sockel i trä, höjd (med sockel) ca 72 cm
Gammal lagning/rekonstruktion på ena benet, bruks och åldersrelaterat slitage