Angelo Lelli, "Cavaleto", golvlampa, Arredoluce
2019-04-28
637834
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 30 000 SEK |
ANGELO LELLI, "Cavaleto", golvlampa, Arredoluce, Italien, 1970-tal, ställning i kromat stål, svart lampskärm, ställbar arm för konstverk, höjd 207 cm
LITTERATUR
Jämför Clémence & Didier Krzentowski, The Complete Designers´ Lights II, Zurich, 2014, s. 46-47
smärre slitage