Kindjal
2019-05-26
636726
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
KINDJAL, kaukasisk, 1800-tal, klinga med blodrännor och smedstämpel, kavelplattor av horn, textilklädd balja med silverbeslag med niellodekor, längd ca 55 cm
Slitage, kavelplattor med skador, doppsko med buckla