Terrin Marieberg

Terrin Marieberg
Terrin Marieberg
Terrin Marieberg
Terrin Marieberg
Terrin Marieberg
Terrin Marieberg
Terrin Marieberg
Terrin Marieberg
Terrin Marieberg
Terrin Marieberg
Terrin Marieberg
Terrin Marieberg
Terrin Marieberg
Terrin Marieberg
Terrin Marieberg
Terrin Marieberg
Terrin Marieberg
Terrin Marieberg

Klubbat för:

19 000 SEK

15 000 SEK

TERRIN med LOCK, Marieberg, J. E. Ehrenreichs period 1758-1766, fajans, vitglaserad och polykromt målad dekor av blommor, vid hänklarna groteska ansikten samt knopp i form av fågel, märkt MB samt E, höjd ca 24 samt 42x30

Proveniens: Friherrliga ätten Hermelin

Omfattande lagningar och sprickor, nagg och retusch på knoppen, nagg, slitage

636702

2019-04-22