Carl Gyllenborg oljemålning
2019-04-19
636013
| Klubbat belopp | 1 200 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
CARL GYLLENBORG (1924-2014): "Construction alogic", signerad och daterad a tergo Carl Gyllenborg 55, olja på duk, bildyta ca 72x116 cm
Historik: Som konstnär var Carl Gyllenberg medlem i konstnärsgruppen Realites Nouvelles i Paris på 1950-talet där abstrakt konst var det primära (Källa Lidingösidan.se)