Matbestick silver 48 delar 1800-tal

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BESTICK, 48 delar, silver, Stockholm, bestående av: 12 matknivar (24,5 cm) skaft med dubbel räffla, sköld och mussla, någon med stämpelrester för Adolf Zethelius 1813, 12 matgafflar, skaft med dubbel räffla och blomknoppar, tio av Adolf Zethelius 1813 och två av Johan Petter Grönvall 1813, 12 matskedar, skaft med dubbel räffla och blomknoppar, av Adolf Zethelius 1811, 12 dessertskedar, skaft med dubbel räffla och blomknoppar, fyra av Pehr Zethelius 1810 och åtta av Adolf Zethelius 1811, total vikt exklusive knivar 2170 g

Knivarna med oläsliga och borttagna stämplar p. g. a. byte till rostfria blad, matgafflarna med monogramstämplar - 2 med lagning
skedar med graverade initialer

634245

2019-04-28