Skål på for Persien
2019-04-09
632630
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
SKÅL på fot Persien, 1100-1200-tal, oktagonal, turkosglaserad, utsidan med reliefdekor i paneler föreställande parställda sfinxer och djur, under panelerna löpande bård med djur, höjd 14 cm
PROVENIENS: Inköpt på AB Stockholms Auktionsverks kvalitetsauktion
LITTERATUR: Jmf snarlik Arthur Lane, Early Islamic Pottery, London 1967, pl. 42,
Extensiva skador och lagnigar