Tallrikar Kina Kompaniporslin
2019-04-06
630699
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
TALLRIKAR, FÖRRÄTTSTALLRIKAR, 6 dlr., porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), kompaniporslin, bestående av: 3 flata mattallrikar, 1 djup mattallrik samt 2 föeuropeiserande dekor av ros samt bård i emaljfärg, järnoxid samt guld, diameter ca 20-25 cm
Nagg, slitage, en tallrik med lagning