Bärnsten med inneslutning
2019-03-22
626877
| Klubbat belopp | 1 300 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
BÄRNSTEN med fosssil inneslutning av skalbagge samt parfoting, största mått ca 4,5 cm, vikt ca 8 g
PROVENIENS, Denna bärnsten kommer från en av Sveriges största privata samlingar av bärnsten med fossila inneslutningar. Samlingen har bl a använts i forskningssyfte.
Ett nagg