Vas porslin Kina
2019-03-22
626227
| Klubbat belopp | 350 SEK |
| Utropspris | 1 200 SEK |
VAS, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, balusterformad, dekor av parställda drakar vid den brinnande pärlan i underglasyrblått, botten med Kangxis fyra karaktärers märke, höjd ca 23 cm
Nagg, mynningen med spricka