LJUSKRONA, oscariansk, omkring år 1900.
2019-03-23
625374
| Klubbat belopp | 8 200 SEK |
| Utropspris | 8 000 SEK |
LJUSKRONA, oscariansk, omkring år 1900. Delvis frögylld stomme, behöngd med olikformade prismor. Diameter ca 90 cm, höjd ca 100 cm.
Åldersrelaterat slitage med nagg. Enstaka prismor saknas. Ljusarmar till inre ring saknas. Ej funktiosntestad.