Buddhor Thailand
2019-03-17
623588
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
SKULPTURER, 1 par, trä, Thailand, 1900-talets början, i form av buddhor, bemålade i rött och guld, i sattvasanaställning, händerna i bhumisparsa och dhyana mudras, sittande på lotus samt sockel, höjd ca 40 cm
Delvis senare bemålning, sprickor, avslag, nagg, retusch