Flintlås musket Italia Sardinia
2019-03-27
623241
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 EUR |
FLINTLÅS MUSKÖT, Italien / Sardinia.ca 1700-1730,
sälsynt sardinian jaktbössa, kolv i valnöt, förgylt genombrutna messingsbeslag, typ av bössan som var gjort för kvinnor eller unga, beslag med putti och jaktmotiv, signerad Siniscal, längd 91 cm.
Åldersrelaterat slitage.