Kompaniporslin 1700-tal Famille rose
2019-03-11
622445
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 500 SEK |
TEKANNA, KAFFEKOPPAR MED FAT, 3 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, kompaniporslin, varierande dekor i emaljfärger, järnoxid samt guld, höjd ca 6-15 cm
Nagg, samtliga delar med sprickor, ett underfat med lagning