Sockeskål
2019-03-11
622366
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
SOCKERSKÅL med lock, sengustaviansk stil, silver, Tyskland, firma Schleissner Söhne i Hanau, 1900-talets början, båtformad, rektangulär fot med gallerkant och kulfötter, uppsvängda hänklar, välvt lock, knopp i from av pinjekotte, höjd ca 22, vikt ca 487 g
Bucklor, bristningar, senare svenska importstämplar