Thea Ekström blandteknik
2019-03-08
622122
| Klubbat belopp | 1 700 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
THEA EKSTRÖM (1920-1988): Komposition, signerad och daterad Ekström 4 IX -79, blandteknik, 30x47 cm
Thea Ekström född i Stockholm 1920, studerade vid Konstakademin 1955-60, utställd i bl a Paris, Washington, deltog i den internationella surrealistiska utställningen på Moderna museet 1969