Stekfat Kina 1700-tal
2019-03-12
621851
| Klubbat belopp | 2 000 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med pagoder och figurer i underglasyrblått, rutbård i kälningen, längd ca 40 cm
Nagg, slitage, färgen något blek (tillverkningsdefekt)