Anna Gardell-Ericson akvarell
2019-03-25
621248
| Klubbat belopp | 3 200 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
ANNA GARDELL-ERICSON (1853-1939): Stengrinde, Gotland, signerad och daterad Anna Gardell 1876, akvarell, ca 17x25 cm
Anna Gardell-Ericson började måla mycket tidigt, och sändes till Schweiz för att studera konst bara 16 år gammal. Hon växte annars upp på Gotland, där det aktuella verket är målat.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling