Agda Holst oljemålning

Agda Holst oljemålning
Agda Holst oljemålning
Agda Holst oljemålning
Agda Holst oljemålning
Agda Holst oljemålning
Agda Holst oljemålning
Agda Holst oljemålning
Agda Holst oljemålning
Agda Holst oljemålning
Agda Holst oljemålning

Klubbat för:

90 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

AGDA HOLST (1886-1976): "Vid lampan", signerad Agda Holst 1919, olja på pannå, ca 40x36 cm,

HISTORIK:

Under 1918 och 1919 vistades Agda Holst långa perioder i Köpenhamn där hon kunde ta del av de internationella strömningarna.

Målningen Vid Lampan är omnämnd på sidan 81 och 82 i Birgit Rausings bok Agda Holst "Livet, konsten".
".men från året 1919 finns en annan bild med en tydlig modernistisk accent Vid Lampan. Det föreställer en handarbetande modell med en lampskärm som står på lut för att ge arbetsljuset skärpa, samtidigt som den gett målarinnan anledning att förstärka bildrytmen, helt i Harald Giersings anda."

PROVENIENS
Sophie-Louise Wachtmeister, Helsingborg.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

621218

2019-03-25