Peter Dahl 4 litografier ur Fredmans Epistlar
2019-03-04
620133
| Klubbat belopp | 900 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
PETER DAHL (född 1934): Fredmans Epistlar, 4 st, Nr 50, 26, 58 och 20, signerade, litografier, 29x43 cm vardera
HISTORIK:
Peter Dahl illustrerade på 1980-talet Carl Michael Bellmans Fredmans Epistlar, i både monumentala oljemålningar och i akvareller som blev förlagor för det grafiska verket.