Flaskvas, 2 st penselbad Kina 1800-tal

Klubbat för:

29 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

FLASKVAS, PENSELBAD, 2 st, porslin, Kina, 1800-tal, peach-bloom glasyr, ett penselbad märkt Kangxi, vasens höjd ca 14 cm, penselbadens diameter ca 10-11 cm

PROVENIENS: Svensk privatsamling, införskaffad under framför allt 1970/80-talet i Stockholm

För konditionsrapport kontakta elisabet.fellbom@auktionsverket.se

Smärre slitage, penselbadet med vit interiör har en kantspricka

620023

2019-03-10