Ring 18 k guld silvermontering
2019-02-28
617947
| Klubbat belopp | 1 300 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
RING, 18 k guld, 7 diamanter med gammal-resp. rosenslipning i silvermontering, 1800-talets andra hälft, ringskena stämplad Gerdt Hartvig Sandqvist, Stockholm, 1900-talets första del, årsstämpel saknas, ringstorlek ca 17 mm, vikt ca 2,3 g
Åldersrelaterat slitage