Bruno Mathsson fåtölj
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BRUNO MATHSSON, vilstol/fåtölj, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal, modellen formgiven 1936, stomme av skiktlimmad bok, klädd med sadelgjord av papperssnöre, etikettmärkt Bruno Mathsson Möbler Bruno MATHSSON FIRMA KARL M MATHSSON MADE IN SWEDEN och av Brunos far Karl Mathsson skrivet med bläck BM 36, höjd ca 80, längd ca 50, längd ca 145 cm
HISTORIK: Under andra världskriget rådde brist på sadelgjord och man lät klä Mathssons fåtöljer med papperssadelgjord istället.
För konditionsrapport kontakta andreas.knutsson@auktionsverket.se
Bruksslitage, smärre fläckar, något större fläckar undertill, senare skruvar, nackkudde saknas
617302
2019-03-10