Dräktvärja 1700-tal
2019-02-26
617293
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 500 SEK |
DRÄKTVÄRJA, 1700-tal, rokoko, klinga dubbeleggad med ås, etsade blommotiv som varit förgyllda, delad av förgyllning kvar, parersköld och knapp i järn, kavel i trä utan lindning, klinga längd 71 cm, total längd 86 cm
Balja saknas, klinga sliten, klingfäste löst.