Uppläggningsfat Kina 1700-tal
2019-02-18
615237
| Klubbat belopp | 900 SEK |
| Utropspris | 1 200 SEK |
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av rådjurspar under tall på parkavsats i underglasyrblått, kälningen med taggbård, brättet med lambrekängbård, längd ca 30 cm
En saida med större nagg, krackelering