Buckelfat Kina 1700-tal Famille rose
2019-02-15
614292
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
BUCKELFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), konturerat brätte, famille rose, dekor av blommor i emaljfärger, underglasyrblått samt järnoxid, fleur de lisbård i guld, diameter ca 30 cm
Smärre slitage, nagg, mindre kantlagning