Golvlampa
2019-02-07
612489
| Klubbat belopp | 2 600 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft, från omarbetad Dungchen, tre ljuspunkter, koppar med drivna dekorativa gördlar i mässing, fot i svartmålat trä, höjd ca 177 cm
Historik: Dungchen, eller Tibetanskt horn, är ett instrument som används främst i samband med Tibetanska och Mongoliska Buddhistiska cermonier.
Skärmen skev och sitter något löst, bruks och åldersrelaterat slitage, funktionen garanteras ej