Fotogenlampor
2019-02-05
610960
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
TAKFOTOGENLAMPA samt BORDSFOTOGENLAMPA, omkring 1900, båda med yttre skärmarna i flussglas och inre skärmarna i klarglasmassa, stömmen i mässing, bordslampanskärman bemålad med blomsterdekor, bordlampanshöjd ca 52 cm taklampanshöjd (exl slädd) ca 48 cm, löd för taklampan medföljer
Basen till bordslampan är senare bemålad, renovering till stommen av taklampan, inre skärmarna med nagg, slitage, ej funktionstestade, SAV garanterar ej funktionen