Fat Kina 1700-tal
2019-02-04
610829
| Klubbat belopp | 3 000 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
FAT, 2 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med pagoder och tall, kälningen med taggbård, brättet med strödda pioner, handcitron samt rutbård, diameter ca 34-36 cm
Slitage, smärre nagg