Samling svenska handskrifter 1400- och 1500-tal

Klubbat för:

50 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SAMLING SVENSKA HANDSKRIFTER 1400- OCH 1500-TAL.
Samling omfattande 13 handskrifter 1400-1500-tal. De tidigaste dokumentet daterat 1417 i Strängnäs, ett dokument daterat 1382 i Strängnäs, men troligtvis en senare avskrift. Samlingen innehåller bland annat köpebrev, resolutioner och brev.
Ett dokument omfattande 4 sidor i folio med en senare blyertsnotering "Göran Pehrsson", troligtvis syftande på Jöran Persson (1530-1568), Erik XIV´s sekreterare och högra hand.
De flesta dokument i folio omfattande 1-4 skrivna sidor, ett längre dokument omfattande 8 sidor i folio. Småfläckar förekommer, 3 dokument fuktfläckade, 2 dokument med större revor, enstaka revor med mindre textförlust, 1 dokument endast fragment.

Samlingen ej fullständigt genomgången.

Proveniens: Kulla Gunnarstorp.

Samlingen ej fullständigt genomgången. Se text.

610527

2019-02-14