Kristi Meland stor bildväv med amasonmotiv
2019-01-30
609769
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 75 000 SEK |
KRISTI MELAND (Norge, 1886-1965): Bildväv, unikat, gobelängteknik, ull, motiv av amasoner till häst, daterad 1945, monogramsignerad KM, storlek ca 197 x 267 cm
PROVENIENS: Förvärvades i Norge 1954 av Oscar Carlsson, Emmaboda Möbler, därefter i släktens ägo. Originalkvitton med Kristi Melands signatur medföljer.
HISTORIK: Denna bildväv specialbeställdes ursprungligen under sent 1930-tal av en arkitekt för att pryda en statlig byggnad i England. På grund av andra världskrigets utbrott annullerades beställningen. Vävnaden utfördes dock när kriget var slut 1945.
I Vita huset finns ett arbete av Kristi Meland. Det är en kopia av Baldisholtapeten som president Calvin Coolidge med hustru fick i gåva 1926 av Norse Centennial Daughters Club.