Armband vikingatid

Armband vikingatid
Armband vikingatid
Armband vikingatid
Armband vikingatid
Armband vikingatid
Armband vikingatid
Armband vikingatid
Armband vikingatid

Klubbat för:

19 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ARMBAND, vikingatid, ca 750-950, s k armbygel, stämpelornerad dekor, brons med rester av förgyllning, största vidd ca 7 cm

Armbandet är hittat i Staraya Ladoga (Gamla Ladoga) i samband med byggnadsarbeten som pågick i slutet av 1980-talet och början av 1990-talet, denna ort var mellan ca 750-950 en av de viktigaste handelplatserna i Östra Europa och dominerades av de skandinaviska "ruserna"

Proveniens: Svensk och tidigare estnisk samling

Jordfynd

608243

2019-01-24