Nils J Lind golvlampa tema Light up the dark
2019-01-27
608220
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
NILS J LIND (född 1937): "Upplysningen", golvlampa, justerbar, signerad och daterad Nils J Lind -17, höjd ca 126 cm (exkl stearinljus)
HISTORIK: Nils Jöran Lind, musiker och medlem i bl.a Aston Reymers Rivaler, verksamma 1979-1985 och med försäljningsframgångar som "Godis är gott", "Stockholms ström" och "Tvål".
Med stor humor och ett samhällspatos tillverkar Nils Jöran Lind sedan början av 2000-talet lampor som inte sällan ger en känga till etablissemanget. Lamporna går att betrakta som konstverk som skildrar sin samtid.
Vid katalogiseringen funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen