Lång tassett från 1600-talet
2019-01-26
607904
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 500 EUR |
BENPANSAR, ett par, lång tassett till rustning, Europa, troligen 1600-talets första hält, järn, ledade delar, längd ca 74 cm, bredd ca 34 cm.
Militaria Helsinki
Åldersrelaterat slitage.