Slaglåspistol 1700-/1800-tal
2019-01-26
607695
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 700 EUR |
SLAGLÅSPISTOL MED LÖSTAGBAR STOCK, 1700-/1800-tal, Mellaneuropa, jaktpistolsmodell, omändrad från flitlås till slaglås ca 1820, stock i valnöt och graverade stålbeslag, otydlig mestarsignatur på låsbläcket, längd 47-74,5 cm
Militaria Helsinki
Åldersrelaterat slitage.