Peter Dahl färglitografi
2019-01-22
607428
| Klubbat belopp | 1 600 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
PETER DAHL (född 1934): Glimmande nymf - Fredmans Epistel nr 72, ca 45x32 cm
HISTORIK: Peter Dahl illustrerade på 1980-talet Carl Michael Bellmans Fredmans Epistlar, i både monumentala oljemålningar och i akvareller som blev förlagor för det grafiska verket.