Värja officer infanteri svensk 1700-tal
2019-01-27
604513
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
VÄRJA, för officer vid infanteri, svensk sent 1700-tal, treeggad stukatklinga utan märkning, fäste i brännförgylld mässing, stor kannelerad knapp, kavel lindad i koppartråd,
klinga längd 86,5 cm. total längd 102 cm
Saknar balja.