Broscher guld
2018-12-27
601498
| Klubbat belopp | 1 500 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
BROSCHER, 2 st, brosch 18 k guld, med trappslipad ametist, ca 5.06 ct och blandslipad ametist, ca 0.22 ct, stämplad ´´OP´´, brosch, 14 k guld, ej stämplad, med knutformad dekor prytt med cabochonslipad, blå pastesten, längd ca 3-7 cm, totalvikt ca 8.8 g
Bruksslitage, mindre buklor och repor