Fat Kina 1700-tal
2018-12-23
601458
| Klubbat belopp | 500 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, rutbård i kälningen, brättet med sångfåglar, krysantemum, pion, magnolia och handcitron, diameter ca 33 cm
Nagg, spricka