Klockkedja samt nyckel i 18 k guld 1800-tal
2018-12-27
601223
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
KLOCKKEDJA, 18 k guld, ärtlänk, Edvard Rehn, Örnsköldsvik 1874, karbinhaken med otyldiga stämplar (troligen senare), längd ca 36 cm, URNYCKEL, 18 k guld, spår av blå emalj med frimurarsmyboler, bl.a vinkel samt passare, Carl Anders Pousett, Stockholm 1823, sigillstamp, dekor med lyra, totalvikt 28,3 g
Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland
Emaljslitage, sigillstamp saknar stämplar, en dekordel saknas, bucklor, smärre skador