Såssnipa silver Anders Johan Lignell
2018-12-27
601010
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
ANDERS JOHAN LIGNELL, såssnipa på fot, silver, sengustaviansk, graverad och punsad dekor, bl.a. i form av fåglar, invändigt förgylld, genombruten fotavslutning, stämplad AJL, (mästare Sundsvall 1806-1824), höjd med hänkel 14 cm, vikt 136 g
Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland
Lagningar och skador, sliten förgyllning