Sockerskålar gustavianska J H Frodell
2018-12-27
601000
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 12 000 SEK |
J HENRIK FRODELL, sockerskålar med hänklar, 1 par, silver, gustavianska, stämplade Frodell (mästare 1784-1807), Falun 1797, graverad dekor, lock med bladdekor och lockknopp i form av pimjekotte, genombruten fot, avslutning med kulor, höjd 23, vikt 980 g
Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland
Bådas bröstning med ägarmonogram