Ljuskrona
2018-12-27
600912
| Klubbat belopp | 4 200 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets början, mässing stomme behängd med olikslipade prismor, elektrifierad, för 8 ljuspunkter, höjd ca 108 cm, diamter ca 40 cm
Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland
Lös prismor medföljer