Stekfat Kina 1700-tal
2018-12-22
600885
| Klubbat belopp | 550 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med pagoder och tårpil i underglasyrblått, brättet med rutbård, längd ca 42 cm
Flertalet nagg, repor, slitage