Ring guld med rubin och diamanter
2018-12-21
600814
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
RING, 18 k guld, fasettslipad rubin, bekransad av 8 gammalslipade diamanter ca 0,08 ct/st, i platinamontering, carmosémodell, H Johansson Guldsmedsverkstad, Stockholm 1962, ringstorlek ca 17 mm, total vikt ca 2,4 g
Diamanter med hack samt rubin med fasetthack och slitage samt repor